Mladí sportovci z Prahy budou znovu bojovat o medaile na Olympiádě dětí a mládeže

Už tuto neděli 22. ledna 2023 bude slavnostně zahájen jubilejní 20. ročník Olympiády dětí a mládeže. Jednotlivé sportovní disciplíny bude hostit Špindlerův Mlýn, Vrchlabí, Trutnov a Nová Paka. Akce potrvá do čtvrtka 26. ledna 2023 a za hlavní město se jí zúčastní celkem 84 mladých sportovců. Vlajkonošem pražské výpravy bude úspěšný olympionik David Svoboda.

„Olympiáda dětí a mládeže je mezi pražskými sportovci a jejich trenéry vždy velmi vítanou akcí. Naše borkyně a borci poměří síly se soupeři z ostatních krajů a ukáží, že i v zimních sportech, pro které Praha není přirozeným centrem, máme spoustu talentů. Věřím, že také letos to Pražankám a Pražanům na olympiádě mnohokrát cinkne,” říká radní pro oblast školství a sportu Vít Šimral.

Největší multisportovní akce v České republice se uskuteční od 22. až 26. ledna 2023 na území Královéhradeckého kraje. Desátá zimní edice a celkově už dvacátá Olympiáda dětí a mládeže odstartuje i za přítomnosti členů pražské výpravy na zimním stadionu v Hradci Králové.

Součástí zahajovacího ceremoniálu bude nástup všech krajských výprav a jejich vlajkonošů, složení slibů a zapálení ohně, který zažehne snowboardistka a ambasadorka letošního ročníku Eva Adamczyková. Ceremoniálem provede desetibojař a další olympijský medailista Roman Šebrle. Vlajkonošem hlavního města Prahy se stane olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda. 

Pražskou výpravu bude na hrách tvořit celkem 114 osob, z toho 84 bude sportovců. V doprovodu pak budou zastoupeni především trenéři a také vedoucí výpravy. Celkem bude na letošní Olympiádě dětí a mládeže 1 151 mladých sportovců ze všech koutů České republiky. 

Hlavní město Praha se na minulé zimní olympiádě v roce 2020 v Karlovarském kraji umístilo na 6. místě a předtím dvakrát na 2. místě (Pardubický kraj v roce 2018 a Ústecký kraj v roce 2016).

Na programu letos nechybí sporty jako lední hokej, krasobruslení, alpské a běžecké lyžování či biatlon, ale také lyžařský orientační běh, skicross, snowboard nebo dokonce šachy. Zařazeno je pak také běžecké lyžování zrakově postižených. Jednotlivá klání budou hostit zimní střediska Špindlerův Mlýn a Vrchlabí a města Trutnov a Nová Paka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *