Praha 4 poskytla dočasný domov 50 uprchlíkům

Dalším celkem 50 ukrajinským uprchlíkům poskytla dočasný domov městská část Praha 4. Nouzové ubytování městská část připravila v budově bývalé Mateřské školy Horáčkova.

„Naštěstí byla vyklizena ještě dříve, než nastala uprchlická krize, měla do ní jít jiná škola a ve chvíli, kdy jsme dostali pokyn, že je potřeba ubytovat do 24 hodin první uprchlíky, tak jsme vlítli na tuto budovu a honem rychle jí připravili. Takže jsme ji během dvou dnů měli skutečně připravenou,“ řekla Irena Michalcová, starostka MČ Praha 4.

„Máme tady lidi z Doněcka, Luhanska, Charkova, Kyjeva, Dněpropetrovska, protože je tam válka,“ řekla Mariia Parashchyniak, recepční, tlumočnice.

V budově jsou k dispozici 4 velké ložnice, hygienické zázemí, ale i kuchyňky a další prostory. K dispozici je také rozsáhlá zahrada s herními prvky. Ubytování je určeno pro ženy a děti.

„Je to přeci jen budova bývalé mateřské školy a když se tady podíváte, tak jsou tady i prvky, které tady zůstaly. My jsme udělali hrozně moc rychle to, že jsme vyměnili písek v pískovištích, dodali sem nové lavičky, zajistili jsme sponzorským darem vybavení na zahradu, kyblíky, lopatky,“ řekla Irena Michalcová, starostka MČ Praha 4.

Bývalá mateřská škola není však jediným místem, které městská část pro uprchlíky vyčlenila.

„Máme dvě ubytovny na Novodvorské a potom na Spořilově, ale ty máme samozřejmě plné a ještě dále průběžně připravujeme byty. Takže v současné době tady je plná kapacita 50 a potom máme celkově na Praze 4 ubytováno 119 uprchlíků k dnešnímu dni,“ řekla Irena Michalcová.

S vybavením prostor mateřské školy pomohla i Fakultní Thomayerova nemocnice, od které městská část získala postele s přikrývkami, polštáři a povlečením. Další přikrývky, nádobí, či mimo jiné i hygienické potřeby zase ukrajinským uprchlíkům darovala Nadace sester boromejek.