Záchranná služba v Jesenici pomáhá již 20 let

Kulaté výročí svého založení oslavila Zdravotnická záchranná služba v Jesenici. Tamní výjezdové stanoviště je v provozu již 20 let.

„Jsem rád, že záchranná stanice tady funguje, a toto výjezdové stanoviště má poměrně široký okruh, protože ve svém portfoliu má jak dálnici D0, nebo lépe řečeno Pražský okruh, tak i část dálnice D1. A když si to promítnete na mapě, tak v podstatě výjezd je od Jílového až po Říčany a směrem k Praze až ke Zbraslavi,“ zdůraznil Pavel Pavlík, radní Středočeského kraje.

„Před dvaceti lety, když se rozrůstala místní obec, tak bylo potřeba pokrýt služby zdravotnického personálu nebo nějaké služby první pomoci. Přednemocniční péče, tak na základě dohody tehdejší organizace Záchranné služby Praha – západ a Jesenice se dohodlo, že strategický bod je tady,“ vysvětlil Jan Šťovíček, zdravotnický záchranář Jesenice.

K příjemnému posezení, v rámci oslav, byli pozváni hosté z řad bývalých kolegů. Akce se ale zúčastnili, mimo jiné, i zástupci obce a Středočeského kraje, pod který jesenická záchranná služba spadá.

„Vzhledem k tomu, že aktuálně je zde jedna zdravotnická posádka, tudíž je to tedy posádka, kde není lékař, tak jsou to všechno profesionálové, kteří si musí umět poradit minimálně do doby, než jim ten lékař přijede z jiné oblasti. Myslím, že to zvládají skvěle,“ popsal Pavel Rusý, ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Vzhledem k rozsáhlému okruhu působení, tráví jeseničtí záchranáři velké množství času samotným cestováním za pacienty.

„Ten jeden výjezd standardně trvá hodinu a půl, tak si spočítejte, za tu dvanáctihodinovou službu, kolik jich tak stihneme. Když jedete na Slapy, a ten jeden výjezd trvá třeba tři hodiny, tak stihnete tři, čtyři, ale vlastně z toho auta nevylezete,“ upozornil Jan Šťovíček, zdravotnický záchranář Jesenice.

Záchranáři vyjíždějí nejčastěji k cévním mozkovým příhodám, dále taktéž k dopravním nehodám či úrazům a zraněním.