Město=Galerie 2021 putuje středočeskými městy

Ve Středočeském kraji odstartoval na začátku prázdnin pátý ročník akce zaměřené na současné umění ve veřejném prostoru. Street artový festival Město=Galerie, který postupně putuje pěti středočeskými městy, jsme navštívili v Poděbradech, do kterých se sjeli umělci zvučných jmen z Čech i ze zahraničí, aby osvěžili tvář města například svými velkoplošnými malbami na místních plochách budov.

„Teď v Poděbradech konkrétně tady za mnou je Keaps z Mexika a Oscuro z Prahy, ještě jeden kolega by tady měl přijet, a ti tady vytvářejí zeď, která není klasické graffiti. Já si vybírám ty umělce podle stylu, aby to bylo rozmanité. Tady je to klasický mexicko latinsko americký styl písma, které se vlastně s graffiti už trošku etabluje do ornamentu. Používá se jak v tetování, tak i na malování,“ říká ředitel festivalu Lukáš Kladívko.

Festival proplouvá prázdninami a také středočeskými městy, letos umělci svá díla tvoří v Lysé nad Labem, Nymburku, Poděbradech, ale také v Kutné Hoře a v Čáslavi. Po domluvě s městy oživují zapomenutá místa, trafostanice nebo prázdné a jinak nevyužité nebo zchátralé plochy budov.

„Baví nás, že ta města jsou malá, tím pádem, když se do nich rozmístí pár uměleckých děl, tak je musíte určitě během procházky potkat nebo je neminete. Tím pádem procházíte jakousi galerií. Chceme to do budoucna obohacovat o sochy,“ říká Lukáš Kladívko.

Akci podpořila také hejtmanka Petra Pecková, která vidí ve streetartu přidanou hodnotu. Do Poděbrad se v rámci své dovolené rozjela podívat, jak umělci tvoří.

„Fungují tady během celého léta nejlepší streetartoví umělci z celé Evropy a já jsem za to moc ráda, protože ty ohyzdné stěny, které by jen tak nenašly žádné uplatnění nebo opravu nebo rekonstrukci, tak najednou získávají novou tvář, a to dokonce i uměleckou, říká Petra Pecková (STAN), hejtmanka Středočeského kraje.

Profesionální umělci pak navíc mohou svými díly inspirovat mladší ročníky. Mnohdy umělecké kresby také zamezí bezdůvodnému sprejování na zdi.

„Já si myslím, že i řada takových těch mladých, ale to nejsou mladí lidé, to jsou většinou děti ze základní školy, které si vezmou ten sprej a posprejují fasády domů. Tak najednou vidí, že street art je o něčem jiném, než udělat jen nějaký tag na stěnu,“ dodává hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Festival samozřejmě nabízí i doprovodný program a pokračovat bude až do druhé poloviny září. Veškeré informace o umělcích, lokacích, ve kterých tvořili nebo teprve budou tvořit a doprovodném programu naleznou zájemci na stránkách mestogalerie.cz