Na Křivoklátě byl zprovozněn Pol Point

Na hradě Křivoklát byl spuštěn v pořadí 20. Pol Point. Jedná se o unikátní projekt Středočeské policie, tzv. služebny bez policistů.

„PolPoint je videokonferenční zařízení, jehož prostřednictvím může občan komunikovat s policií, buď z místa, kde je vybudován tento PolPoint nebo z místa svého bydliště. Neslouží to pro tíseň. V tísni je potřeba, aby občané volali linku 158, ale na každou běžnou komunikace, to znamená výslech, který je potřeba provézt s občanem a zadokumentovat, případně nějakou činnost nebo událost, tak na to to slouží,“ říká ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera.

„Já jsem za PolPointy moc ráda a nejenom, že je to originální projekt v celé České republice, který má jenom Středočeský kraj. Je to opravdu pilotní projekt ve Středočeském kraji, ale je to ojedinělá věc v celé Evropě. Občané mají možnost jak podávat trestní oznámení, tak ale třeba být i vyslýcháni jak z pohodlí svého domova, nebo třeba ze svého obecního úřadu a nebo mohou  učinit oznámení třeba tady, když jsou na návštěvě hradu a nedej bože se tady něco stane,“ dodává hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

První Pol Point byl zpřístupněn v loňském roce v obci Karlštejn. Do budoucna plánuje Policie ve spolupráci se Středočeským krajem jejich počet i nadále navyšovat.

„Původně v těch letech začínajících jsme přemýšleli vyloženě o obchodních centrech a podobně. Takže to mělo být řádově několik PolPointů, ale čas ukázal, že je možné komunikovat tímto způsobem, i změna trestního řádu nám napomohla, že můžeme legitimně vyslýchat,“ říká ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera.

Vybudování jednoho PolPointu vyjde na více než stotisíc korun. Ještě v letošním roce jich policie plánuje vybudovat nejméně 10.