Praha pomohla přestěhovat rodiny s dětmi z ubytovny

V létě minulého roku se rozhodl radní pro bydlení Adam Zábranský inkognito prozkoumat jednu z nejhorších pražských ubytoven v ulici Nad Slávií v Praze 10. To co viděl a zažil ho šokovalo.

„Natočili jsme odtamtud video, aby všichni viděli, jak takové ubytovny mohou vypadat. Našli jsme tam štěnice, šváby a podobně a dost špatné hygienické podmínky. Zjistili jsme, že tam žije několik rodin s dětmi. 13 rodin s 26 dětmi,“ řekl Adam Zábranský, radní hl. m. Prahy.

Budova je ve vlastnictví státu, spravuje ji Správa železnic. Magistrát tak společně s městskou částí Praha 10 začal jednat.

„Postupně těm rodinám s dětmi zajišťujeme standardní bydlení v městských nájemních bytech, ale nechtěli jsme, aby tam přibývaly další a další, protože opravdu pro ty děti to rozhodně není vhodné prostředí, kde by mohly růst,“ řekl Adam Zábranský.

Správa železnic by navíc už v příštím roce měla celý objekt zrekonstruovat. Městu se teď daří rozšiřovat bytový fond třeba i díky Dopravnímu podniku. Ten prodá Praze soubor pěti budov v Praze 9, které se dříve využívaly jako ubytovny.

„My jsme vyjádřili zájem o tu koupi toho areálu a teď ve spolupráci s Prahou 9 chceme ta ubytovací zařízení nakoupit, zrekonstruovat je, rekolaudovat je na standardní bydlení a potom z nich mít běžné městské byty,“ řekl Adam Zábranský.

Získat městu byty, které by pak sloužily potřebným, má i Městská nájemní agentura.

„Chceme si zajistit nějaké byty na trhu, ty si pronajmout a pak je dále pronajmout lidem v nouzi, abychom tak mohli zapojit i ten soukromý sektor do poskytování bydlení pro lidi, kteří to potřebují,“ řekl Adam Zábranský.

Dlouhodobý plán Adama Zábranského je začít stavět městské byty. To se podle něj ale díky složité byrokracii podaří nejdříve v příštím volebním období.