Práce na protialkoholní stanici není snadná

Nedávno byla otevřena zmodernizovaná protialkoholní záchytná stanice v areálu nemocnice Na Bulovce. Práce zaměstnanců tady ale není vůbec jednoduchá a s každým příchozím klientem si tu užijí své.

„Pacient se umyje – každý u nás dostane koupel, svlékne se, sepíšou se všechny věci, které má u sebe, všechny cennosti a pak pokračuje na lůžko,“ řekla Vladimíra Moravcová, vedoucí sestra Protialkoholní záchytné stanice.

Pokud jsou klienti agresivní, mohou je sanitáři po dohodě s lékařem připoutat i na lůžko.

„Nebo ho prostě položí, dostane napít, diabetik  dostane piškoty nebo suchary a přespává do rána. Po hodině je u něj kontrola jak lékařem, tak sestrou, když je vše v pořádku, pacient se vyspí, doktor ho opět zkontroluje a propouští se domů,“ dodala Vladimíra Moravcová.

Pacient musí mít pro propuštění v krvi také méně než jednu promile alkoholu. V současně době valnou většinu klientů protialkoholní záchytné stanice tvoří lidé bez domova, kteří se v některých případech vracejí i několikrát týdně. Co se týče složení podle pohlaví, ze dvou třetin jsou pacienti muži.

„Je skoro pravidlem, že když se ten klient ptá co se stalo, tak o ničem neví, přivedli ho sem neprávem nebo byl napaden a někdy se i vrátí za dva nebo tři dny a chce vědět, co se vlastně stalo,“ řekla Vladimíra Moravcová.

Poplatek za jednu noc strávenou na pražské záchytce činí 3000 korun a možností, jak tuto sumu uhradit, je hned několik.

„Buďto kartou, protože máme platební terminál a nebo mohou v hotovosti, ale to se většinou neděje. Často od nás dostávají dohodu o splátkách,“  řekla Vladimíra Moravcová.

Jenže se tu potýkají s tím, že řada klientů zaplatit nechce nebo peníze prostě nemá.

„Dlouhodobý průměr je takový, že 25 % klientů zaplatí buďto hned a nebo dodatečně. Ten zbytek nezaplatí, něco se podaří ještě vymoct nějakým procesem vymáhání, předžalobní výzvou nebo někdy i žalobou, ale určitě minimálně 70 % klientů nezaplatí. To znamená, že Městská poliklinika, která provozuje tuto záchytku, má každoročně obrovské ztráty z provozu,“ řekl David Doležil, ředitel Městské polikliniky Praha.

Od roku 2013, kdy Městská poliklinika Protialkoholní záchytnou stanici provozuje, se tak vyšplhala částka za neuhrazené pobyty na 60 milionů korun.