V pražské Zoo se narodilo několik klokaních mláďat

V pražské Zoo mají důvod k oslavě. V uplynulých týdnech se tu narodilo několik klokaních mláďat.

„Právě jsme u klokanů rudých a kromě samce a tří chovných samic tady máme ještě samičku a samce, kteří už tady pobíhají a pak jedno mláďátko ještě u mámy ve vaku,“ řekl Ota Melichar, chovatel Zoologické zahrady hl. m. Prahy.

Mláďata mají také klokani rudokrcí. Ti jsou v trojské zoo chováni od roku 2004.

„Ti mají momentálně ve vaku dvě mláďata, která poprvé vykoukla z vaku někdy na začátku února. Teď už můžeme hezky pozorovat, jak ta mláďata klokanů vykukují už zcela normálně, popřípadě začínají přijímat pevnou stravu a můžeme je vidět, jak mají v tlamě nebo jak si drží v končetinách nějaké stéblo trávy a snaží se ho žvýkat,“ řekl David Vala, chovatel Zoologické zahrady hl. m. Prahy.

Již delší dobu pobíhají ve výběhu také mláďata klokanů horských. A jak vlastně takový klokaní porod probíhá?

„Ten klokaní porod je takový zvláštní. My jako chovatelé o něm ani nevíme, protože to mládě, když se narodí, tak se narodí jako embryo a má něco kolem 2 – 3 centimetrů. To mládě má vyvinuté akorát horní končetiny, na kterých má takové drápky, které mu pomáhají se dostat do toho vaku. Když vleze do vaku, tak se pevně přisaje na mléčný struk a tam začíná ten vývoj toho klokaního mláděte, který trvá 7 – 8 měsíců,“ řekl David Vala.

V dalších dnech začíná klokan pomalu vylézat ven. Ještě několik měsíců se ale drží v okolí své matky. Mláďata můžete spolu s ostatními klokany vidět v průchozí expozici Darwinova kráteru.