Středočeši budou mít interaktivní silniční mapu

Středočeský kraj vyvíjí další pokrok v digitalizaci svých služeb. Světlo světa by měla spatřit interaktivní silniční mapa, která by umožnila sdružovat všechny potřebné informace týkající se stavu středočeských silnic. Lidé by tak měli přehled o stavu, ale i o aktuální situaci v úsecích, kterými mají například v plánu projet.

„Jakýmsi předobrazem je například web ŘSD a podobných institucí jinde ve světě. Chtěli bychom, aby Středočeši našli na té mapě středočeské silniční sítě i aktuální uzavírky, průběh zimní údržby a aby tam do budoucna mohli nacházet důležité informace o aktuálních haváriích, když na silnici spadne skála nebo se přihodí něco takového nepředvídatelného. Chceme, aby si zvykli na ten web chodit a našli tam ty své informace v podobě mapy,“ řekl Martin Kupka, náměstek hejtmanky Stč. kraje.

Mapa ale nebude sloužit pouze veřejnosti. Velkým přínosem má být i pro samotnou správu a údržbu silnic. Správcům silnic by měla umožnit také do mapy zasahovat a průběžně aktualizovat některé informace.

„Aby to byl zároveň nástroj, který budou využívat cestmistři ve své práci, budou mít k dispozici své editovatelné vrstvy, budou si moci přímo značit i to, kde proběhlo posekání trávy, kde neproběhlo a jak to naplánují. Zároveň chceme, aby ten nástroj umožnil hlídat i záruční opravy, aby bylo jasné, kde právě končí záruka,“ řekl Martin Kupka.

Byla by tak možnost před jejím koncem provést kontrolu a případné opravné práce ještě stihnout v termínu. Momentálně probíhají práce na všech zadávacích podmínkách nástroje, aby mapa skutečně byla schopna fungovat tak, jak si vedení kraje představuje.